Naturalne skóry futrzarskie używane w kuśnierstwie są to skóry mające okrywę włosową.
Można je pozyskiwać z różnych zwierząt hodowlanych jak i dziko żyjących.

Skóry futerkowe naturalne powinna cechować: trwałość, miękkość, lekkość i właściwa ciepłochronność. Dlatego, aby spełnić te warunki, futra pozyskiwane są w okresie zimowym, co ma duży wpływ na okrywę włosową i budowę skóry.

Jednym z ważniejszych walorów naturalnych skór futerkowych jest ich korzystny wpływ na nasz organizm. Oprócz ochrony przed utratą ciepła, pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, nie wywołując alergii i pozwalają naszej skórze swobodnie oddychać.

Większość skór futerkowych dostępna na świecie pochodzi z hodowli pod nadzorem, co przekłada się zatem na ich wysokie standardy ochrony środowiska. Nie stanowią zagrożenia dla otoczenia i są w pełni biodegradowalne. Są czystym naturalnym materiałem wykorzystywanym w branży modowej.

Wrodzone właściwości środowiskowe skór futerkowych przyczyniają się do większej świadomości konsumentów na temat ich wyboru.

Branża futrzarska stale promuje koncepcję „circular fashion”, co oznacza, że np. w pracowni kuśnierskiej wykorzystujemy naturalne futra do ponownego użycia i do minimalizowania odpadów.

Futro jest często przekazywane z pokolenia na pokolenie, może też zostać łatwo przerobione i ponownie wykorzystane bez konieczności skomplikowanego rozkładania na czynniki pierwsze (upcycling).
Futro naturalne jako surowiec dociera do klienta z minimalnymi zmianami, w celu polepszenia jego właściwości co w dalszej mierze ma znaczący wpływ na ekologię i ochronę środowiska. Oczywiście pociąga to za sobą wyższą cenę usług, ale biorąc pod uwagę ekologiczne materiały futrzarskie i  procesy produkcyjne, widać korzyści płynące z takiego postępowania.

Rodzinne firmy kuśnierskie (chociaż jest ich coraz mniej) nadal odgrywają ważną rolę w promowaniu, sprzedaży, naprawie i przeróbkach wyrobów z futra, podkreślając znaczenie recyklingu.