Przerywając codzienną rutynę doznałem nowej, pozytywnej myśli i postanowiłem opisać z jakich to rodzajów skór futerkowych można korzystać w kuśnierstwie 🙂

Od zarania dziejów człowiek wykorzystywał futra zwierząt w celu ochrony przed chłodem i zimnem oraz by zaspokoić głód. We współczesnych czasach w dobie nowych technologii futra nabrały innego wymiaru i przeznaczenia. Większość dostępnego futra pochodzi jednak z hodowli.

Najbardziej znanymi i popularnymi zwierzętami, z których pozyskuje się futra to: norka, lis, jenot, nutria, królik, bóbr, piżmak, soból, karakuł, szop, szynszyla itp. Oczywiście na świecie zwierząt futerkowych jest dużo więcej, ale powyżej wymienione są najczęściej wykorzystywane w kuśnierstwie.
Współczesne futra to nie tylko efektywne i drogie okrycia zimowe, ale coraz częściej pojawiają się w naszych domach jako narzuty dekoracyjne, poduszki, dywany lub torebki. A na wyjątkowe okazje etole, szale i piękne obszycia do kapturów lub kołnierzy.

W pracowniach kuśnierskich na całym świecie powstają niezwykłe i niespotykane wzory, które zaskakują jakością i różnorodnością. Dzięki nowym technikom szycia oraz łączenia futer ze skórą lub tkaniną powstają nieskończone możliwości twórcze. Zarówno skóry barwione i szeroka gama kolorów naturalnych zapewnia branży modowej duże możliwości na tym polu. W kolejnych sezonach zimowych dominują określone kolory i rodzaje skór i to one wyznaczają trendy.

Obecnie bardzo cenione są kolory naturalne, niebarwione. W trosce o środowisko branża futrzarska narzuca wysoki stopień procedur dotyczących wykorzystania substancji chemicznych w procesie farbowania skór, a także przejawia jak najwyższą troskę o konsumenta odnośnie braku niepożądanych skutków noszenia futrzanej odzieży.