Kuśnierstwo to obecnie jeden z najstarszych zawodów na świecie. Według słownikowej definicji to dział rzemiosła i przemysłu zajmujący się wytwarzaniem wyrobów skórzanych, czyli np. futer, kamizelek, kurtek, narzut, etoli i różnych akcesoriów. Niegdyś istniały szkoły, w których można było się przyuczać do zawodu kuśnierza. Istniało również miele zakładów, gdzie można było uczyć się zawodu od bardziej doświadczonych pracowników.
W związku z tym, że coraz mniej osób kształci się w tym fachu i jednocześnie jest coraz mniej miejsc, gdzie można byłoby się nauczyć tego zawodu, to bez przesady można nazwać ten zawód niszowym i stopniowo ginącym. Lata świetności kuśnierstwa przypadają na drugą połowę XX wieku, a w Polsce w szczególności lata 90. Obecnie na rynku istnieje wąska grupa ludzi, którzy naprawdę dobrze znają się na tym fachu i potrafią uszyć futro od początku do końca.
Tradycyjnie kuśnierz samodzielnie wyprawiał skóry, a wyroby szył i ozdabiał ręcznie. W dzisiejszych czasach kuśnierz zajmuje się przede wszystkim głównie szyciem gotowych już skór, bardzo często bezpośrednim kontaktem z klientem (zdejmowaniem miary z klienta) oraz sprzedażą uszytymi przez siebie produktami. Garbowanie i farbowanie skór wchodzi w zakres usług odrębnych podmiotów gospodarczych.
Jak wygląda proces powstawania typowego futra?
Kuśnierz na samym początku musi posiadać dokładne dane od Klienta, są to m.in.: długość, rozmiar, kolor oraz rodzaj futra (lis, norka, królik itd.). Gdy ma już wszystkie niezbędne informacje to może przejść do działania. Najpierw – po otrzymaniu zamówienia przez Klienta – należy pozyskać skóry od hodowcy i ustalić konkretną ich ilość , która ma zostać przeznaczona na dane futro. Gdy skóry są już w pracowni to wówczas następuje odpowiednie dobranie ich do siebie, aby wszystko pasowało kolorystycznie i tworzyło spójną całość. Konieczne jest również dobranie odpowiedniej wielkości formy do szycia, na podstawie której powstanie produkt. Duża część pracy kuśnierza to krojenie ,zestawianie i szycie skór na maszynie, a później naciąganie i nabijanie skór na deskach. Po zszyciu wszystkich elementów w jedną całość, w końcu następuje wykańczanie i dopracowywanie futra zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami tzn. wszycie podszewki, doszycie guzików, zamków, zapięć i innych elementów, w zależności od życzenia Klienta. Na samym końcu następuje czyszczenie futra w specjalnej maszynie, dzięki czemu finalny produkt jest puszysty i pozbawiony zanieczyszczeń oraz wypadającego włosia.
W trakcie pracy nad danym projektem istotne są oczywiście narzędzia do pracy kuśnierza. Niezbędne są maszyny do szycia skór oraz maszyna krawiecka. Poza tym trudno byłoby sobie wyobrazić pracę bez: noża żyletkowego, cęgów kuśnierskich, grzebienia metalowego, przyrządu do prasowania szwów, żyletek, igieł maszynowych, nici, szpilek, miarki krawieckiej i papierowych form.
Zawód kuśnierza z pewnością wymaga kreatywności oraz dużych zdolności manualnych. Pożądaną cechą jest także doskonały zmysł estetyczny i bycie na bieżąco z aktualnymi trendami modowymi. Warto wspomnieć jeszcze o cierpliwości – czasami zdarza się wyjątkowo czasochłonne i pracochłonne zamówienie, które potrafi trwać nawet 2 tygodnie.
Mamy nadzieję, że w choć minimalnym stopniu udało nam się wyjaśnić, na czym polega kuśnierstwo – czyli fach, w którym specjalizujemy się już od ponad 25 lat 🙂