Futro to bez wątpienia produkt luksusowy, który wymaga specjalnego traktowania.
Aby móc cieszyć się swoim futrem przez długie lata warto pomyśleć o właściwym czyszczeniu i przechowywaniu – szczególnie w okresie letnim, kiedy tego typu odzież wierzchnia jest schowana głęboko w szafie. Sezon wiosenno-letni jest wręcz idealny, aby przygotować swoją futrzaną kurtkę czy kamizelkę na nadchodzący sezon zimowy. Jednak pozostaje pytanie – jak odpowiednio wyczyścić i przechowywać tego typu produkty, aby je odświeżyć, ale jednocześnie nie zniszczyć? Sposobów jest kilka, poniżej przedstawiamy najbardziej popularne.
Jak czyścić futro naturalne?
Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie należy prać futra w pralce, tak jak zwykłe ubrania. Nie pierze się ich również ręcznie w wodzie z dodatkiem powszechnych detergentów. Futro z naturalnym włosem nie lubi wody – mówimy tutaj zarówno o deszczu jak i zanurzaniu całego futra w wodzie.
Jednym ze sposobów czyszczenia futra jest użycie pudru dla dzieci, talku lub magnezji – szczególnie w przypadku białych i jasnych futer. Wystarczy posypać zabrudzony fragment futra, wyczyścić i wytrzepać. Jeśli widzimy, że puder został na futrze, należy go wyczesać za pomocą szczotki (najlepiej specjalnie przeznaczonej do tego typu włosa), wzdłuż włosa lub na bardzo delikatnym trybie ssania – za pomocą odkurzacza.
W przypadku futer o ciemnym zabarwieniu dobrze sprawdzą się podgrzane w piekarniku do około 40 stopni otręby pszenne. W celu zabezpieczenia futra przed zabrudzeniami można użyć terpentyny lub oliwy z oliwek. Jeszcze innym sposobem jest użycie lekko podgrzanego piasku roztartego na danej powierzchni. Po tego typu zabiegach powinno się jednak przewietrzyć futro, aby pozbyć się specyficznego zapachu. Jeśli wolimy uniknąć samodzielnego czyszczenia w domu, dobrym pomysłem jest oddanie swojego futra w dobre ręce – na rynku jest wiele pralni, które w swojej ofercie posiadają również czyszczenie i konserwację odzieży skórzanej i futer. W przypadku, gdy brudna jest wyłącznie podszewka to jedyną słuszną opcją jest wyprucie jej, a następnie wypranie i przyszycie jej z powrotem bądź wymiana na nową – taką usługę wykonujemy osobiście w naszej pracowni.
Jak przechowywać futra?
Futro jest wymagające także pod względem przechowywania. Nie powinno być wystawione na działanie promieni słonecznych – idealnie, gdy jest umieszczone w przewiewnym pokrowcu na odzież (koniecznie wykonanym z naturalnego materiału, jak np. bawełna) i umieszczone w szafie w taki sposób, aby mogło ,,oddychać”. W takiej szafie można zawiesić naturalną lawendę w woreczku (lub bardziej inwazyjne chemiczne środki), która ma za zadanie odstraszyć mole i inne niepożądane owady. Jeżeli zdarzy się, że futro przemoknie od długiego przebywania na zewnątrz w złych warunkach atmosferycznych, to należy powiesić futro na wieszaku w przewiewnym i ciepłym miejscu, ale z dala od kominka czy kaloryfera.
Jak więc widać, jest kilka różnych sposobów, które wpływają pozytywnie na stan noszonej przez nas odzieży futrzanej. Niezależnie od tego, czy jest to futro, kurtka, kamizelka, czapka, parka czy buty z dodatkiem futerka to warto pomyśleć o regularnym ,,przeglądzie”, który pozwoli utrzymać tego typu produkty w dobrej kondycji.